Your unique experience with the LN-G3-B50-PRO digital night device does not end with its optical and electronic capabilities. The ergonomically contoured body with rubber inserts and knurled control rings offer comfortable and snug grip, and the included deluxe case keeps it clean and dust-free during transport and storage. Able to withstand a wide range of outdoor temperatures (14 to 122°F), operate for up to 4 hours on readily available CR123A batteries, or accept 5V/2A power bank via standard USB-C power input, this binocular can become a faithful partner on your night or day adventure for years to come.
Product Specification
| Sensor Type | CMOS, Quad-HD digital sensor |
| Sensor Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Sensor Light Sensitivity | 0.002 lux |
| Displays | 1280 x 720 AMOLED-Q Quad-Pixel HD widescreen 0.38 in (0.97 cm) |
| Sensor Color Modes | Daytime color, B&W, NV green phosphor, NV white phosphor and amber |
| Still Image Resolution | 5360×3008, 16.1 MP |
| Video Resolution | 60 fps: FHD; 30 fps: FHD, QHD, 3MHD, HD |
| Image Stabilization | Electronic |
| Wi-Fi Transmitter | Yes |
| Mobile Compatibility | iOS, Android |
| Magnification | 6.5x – 39x |
| Objective Lens | 50mm, f/1.0 |
| Minimum Focusing Distance | 2.6ft(80cm) |
| Laser Rangefinder Max Range | 1635yds (1500mm) |
| Nighttime Visibility Range | 654yds (600mm) |
| Integral IR Illumination | Yes, 850nm, 1W. Class-3R |
| Field of View | 10° at 6.5x optical magnification |
| Memory Card Slot | Micro-SD, up to 128GB |
| Battery Type | Four 3V CR123A |
| Operating Time (batteries) | 4 hours, IR off |
| External Power Port | Micro-USB-C, 5V/2V |